title Tags (9)

Statement about Sulukule arts and civil society

Sulukule sanat ve sivil toplum konusunda beyanı / statement about Sulukule arts and civil society
Pazartesi 25 Kasım 2013 ~ Monday 25 November 2013
Beyanat / statement in Turkish and English ~ lütfen paylaşın / please share

Bu beyanat Abbas Nokhasteh (Openvizor Direktörü) ve Jonzi D (Breakin Convention at Sadler’s Wells Theatre Artistik Direktörü) tarafından hazırlanmıştır.

This is a statement by Abbas Nokhasteh (Director, Openvizor) and Jonzi D (Artistic Director, Breakin Convention at Sadler’s Wells Theatre).

Bu beyanat, 13. Istanbul Bienniali’nde Halil Altındere tarafından hazırlanan “Wonderland” isimli videonun yayınlanmasıyla, hem Sulukule gençleri ve ailelerinin üzerlerinde oluşan bunaltıcı kaygıyı hem de gazete ve sanatçıların endişelerini dile getirecektir. Video çalışmasında, Hip Hop Grubu Tahriban-ı İsyan’ın genç üyeleri tarafından bir zabıta memurunun dövülmesine ve yakılmasına dair bir canlandırma yer alıyor. Bu görüntünün eşliğinde verilen mesajda “...sulukule çocuklarının öfkelerini, direnişlerini ve umutlarını dillendirmelerinin belgesidir...” ifadesi kullanılıyor.

2009 yılında gerçekleşen Sulukule, 600 yıllık eski İstanbul Roman bölgesinin yıkımı, devlet ve ticari otoriteler tarafından tanımlanmış bir şiddet eylemi olarak nitelendirilebilir. Diğer taraftan, Sulukule halkı, bu otorite figürlerine şiddet içeren bir direnişte bulunmamışlardır. Çelişki şu ki, mevcut şartların kurbanı olmayı reddeden barış yanlısı muhalifler, paylaştıkları fiziksel yakınlıktan oluşan yoğun hoşgörü sayesinde yıkık çevrelerine geri dönüp, ortak bir hayat kuruyorlar. Bu olumlu karşı duruş, yoksulluk ve suç oranının çok yüksek olduğu bir bölgede yaşayan genç nesillerin gelecekleri için, yerel derneklerin ve birbirlerinin çabalarını destekleyerek hayat buluyor.

Bu, bizimle birlikte keşfetmek ve destek vermek isteyebilecek herkesi davet ettiğimiz, güzel ve ilham verici bir çelişki.

Bu yüreklendirici pozitif direniş, 2011’de Abbas Nokhasteh’

More...

Please Login to leave a comment.